ایجاد: ۱۵:۲۰ ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
ویرایش: ۱۰:۵۳ ۱۳۹۴/۲/۲۰

آموزش‌ها

»

درباره سیستم کنترل ورژن با گیت

داشتن ورژن‌های مختلف فایل‌های php, js, css, html و ... برنامه، در پروژه‌های فردی و تک‌نفره نیز امری مطلوب به نظر می‌رسد که فواید و کاربردهای خاص خود را دارد.
در پروژه‌های گروهی این امر نه فقط مطلوب بلکه لازم و ضروری است.

قبلا از روش subversion استفاده می‌شد که تغییرات نسبت به ورژن قبل را نگه می‌داشت و نیاز به سرور اصلی داشت. اما با معرفی روش گیت در سال 2005 توسط مخترع لینوکس، همه برنامه نویسان و گسترش دهندگان نرم افزار به برتری این روش اذعان کردند و هم اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ (حتی توئیتر و فیس بوک) نیز پروژه‌های خود را با روش git در سایت github و سایر سایت‌های مشابه نگهداری و گسترش می‌دهند.

در روش گیت نیاز به اتصال دائمی به سرور برای commit (نهایی) کردن نیست و لذا می‌توان در همه حال حتی مسافرت و هواپیما نیز به کار خود ادامه دهید. همچنین در روش git کل نسخ برنامه روی دستگاه شما قابل دسترس است (بدون نیاز به سرور) برخلاف روش ساب‌ورژن.

برای شروع توصیه می‌شود که از Try Git استفاده کنید و اگر اهل ویندوز هستید، این نسخه ویندوزی را برای کار با آن دانلود و نصب کنید یا tortoisegit را نصب کنید تا به سادگی و از طریق کلیک راست بر روی فایل‌ها و پوشه‌ها در ویندوز، بتوانید با گیت کار کنید. همچنین در صورتی که از نت بینز یا آپتانا (و سایر ادیتورهای قدرتمند) استفاده می‌کنید، می‌توانید از امکان git که همراه آن است استفاده کنید که یک نمونه آموزش کار با گیت در نت‌بینز در این آدرس به صورت تصویری ارائه شده است.
در ادامه چند منبع فارسی و لاتین برای آشنایی بیشتر با گیت و کنترل ورژن آمده است:

چند منبع فارسی برای آشنایی بیشتر با گیت

چند منبع انگلیسی برای آشنایی بیشتر با گیت

این مطلب تکمیل نشده است...

مدیریت

نام وسیله

اعتبار ورود

نام کاربری

رمز عبور

رمز یکبارمصرف

... لیست تمام آموزش‌ها

تبلیغات

ربات‌های تلگرامی:
مجموعه ربات‌های تلگرامی ما برای ساده‌تر کردن کار با تلگرام و مدیریت کانال
دامنه‌های فروشی:
دامنه‌های زیر مربوط به ما یا مشتریان ماست که قابل واگذاری هستند. در صورت تمایل به داشتن یکی از آنها، با این اکانت تلگرامی مکاتبه نمایید.

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف تخصصی داشته باشد:
AnyDesk.ir, Firebase.ir, Angularjs.ir, 9px.ir alAdmin.ir, iQore.ir notion.ir, 3dn.ir,

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف فرهنگی/مذهبی داشته باشد:
mavaez.ir, 2aha.ir, babolelm.ir, mahjoor.ir

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف شخصی/عمومی داشته باشد:
azizami.ir, 90blog.ir