ایجاد: ۱۷:۲۳ ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
ویرایش: ۱۵:۰۷ ۱۳۹۴/۲/۱۱

یادداشت‌ها

»

چرا باید بینندگان موبایلی سایت تان را در اولویت قرار دهید؟

در این مطلب چند دلیل آورده شده که چرا توجه شایان و مقدم دانستن بینندگان و کاربران موبایلی سایت‌تان ضروری است. این دلایل برگرفته از این مقاله و امثال آن است.

 • بنابر آمارهای جهانی، از سال گذشته (2014) به بعد آمار استفاده‌کنندگان از سایت‌های اینترنتی با وسایل موبایلی، از وسایل رومیزی سبقت گرفته است یعنی بیش از 50درصد بازدیدکنندگان سایت‌های اینترنتی، از موبایل برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می‌کنند.
 • بیش از یک میلیارد و 200 میلیون نفر در دنیا فقط از موبایل برای کار با اینترنت استفاده می‌کنند.
 • 50 درصد ترافیک مربوط به کسب و کار تجاری بر بستر اینترنت از طریق وسایل موبایلی ردوبدل می‌شود.
 • سرعت رشد فروش بر بستر موبایل سه برابر سریع‌تر از رشد کلی فروش اینترنتی‌ست.
 • سایت‌هایی که مراحل خرید و پرداخت از آنها آسان نباشد، به احتمال بیش از 97% توسط کاربران (خصوصا کاربران موبایلی) ترک می‌شود.
 • تحقیقات نشان می‌دهد که یک خریدار از 3 وسیله مختلف خود برای دیدن یک سایت استفاده می‌کند تا یک خرید قطعی انجام دهد. لذا سایتی که نمای موبایلی خوبی داشته باشد، در جلب‌نظر خریدار و افزایش حس رضایت و اعتمادش موفق‌تر خواهد بود.
 • افرادی که از موبایل برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می‌کنند، انتظار دارند که سایت شما در وسایل موبایلی به همان سرعتی که در وسایل رومیزی لود می‌شود، بارگزاری شود. در حداکثر 2 ثانیه. و طبق آمار (که در صفحه اول همین سایت‌م نوشتم) 57 درصد مردم سایتی را که لود آن بیش از 3 ثانیه طول بکشد، [برای مراجعات بعدی] بی‌خیال می‌شوند.
 • طبق بررسی سایت‌های تجاری مطرح در سال‌های اخیر، زمان بود آنها حدود 10 ثانیه بوده است و حجم صفحات آنها بیش از یک مگابایت. همچنین تاخیر در لود موجب ناامیدی کاربر و اشتغال او به امور دیگر می‌شود. لذا با توجه به چند نکته قبل، کسانی که بینندگان موبایلی را در اولویت قرار دهند، احتمال موفقیت بیشتری خواهند داشت.
 • گوگل اخیرا در نتیجه جستجو برای کاربران موبایلی، سایت‌هایی که کند باشد را با علامت slow نمایش می‌دهد که این امر لزوم توجه ویژه به سبکی و کارآمدی سایت برای کاربران موبایلی را به ما گوشزد می‌کند.
در بحث طراحی نیز Mobile First باید شعار واقعی یک طراح استایل باشد. علاوه بر دلایل فوق، مثلا برای طراحی یک سایت responsive برخی اینچنین می‌کنند:
.side{float:right}
@media all and (max-width:900px){
    .side{float:none}
}
در حالی که اگر شعار Mobile first را عمل می‌کردند، بجای کد فوق، کد ساده‌تر زیر را می‌توانستند بکار ببرند:
@media all and (min-width:901px){
    .side{float:right}
}
در پایان این مقاله خوب و جدید فارسی از آقای علوی را نیز توصیه می‌کنم: آیا طراحی ریسپانسیو تاثیری در درآمدزایی سایت دارد؟
یادداشت‌های مرتبط
 1. طراحی وب واکنشی
 2. منوهای متنی گرافیکی
 3. تشخیص و کشف نوع، نام و مشخصات مرورگر کاربران سایت
 4. برنامه نویسی اندروید

مدیریت

نام وسیله

اعتبار ورود

نام کاربری

رمز عبور

رمز یکبارمصرف

... لیست تمام یادداشت‌ها

تبلیغات

ربات‌های تلگرامی:
مجموعه ربات‌های تلگرامی ما برای ساده‌تر کردن کار با تلگرام و مدیریت کانال
دامنه‌های فروشی:
دامنه‌های زیر مربوط به ما یا مشتریان ماست که قابل واگذاری هستند. در صورت تمایل به داشتن یکی از آنها، با این اکانت تلگرامی مکاتبه نمایید.

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف تخصصی داشته باشد:
AnyDesk.ir, Firebase.ir, Angularjs.ir, 9px.ir alAdmin.ir, iQore.ir notion.ir, 3dn.ir,

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف فرهنگی/مذهبی داشته باشد:
mavaez.ir, 2aha.ir, babolelm.ir, mahjoor.ir

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف شخصی/عمومی داشته باشد:
azizami.ir, 90blog.ir