ایجاد: ۱۶:۰۶ ۱۳۹۲/۱۲/۹

یادداشت‌ها

»

چه نکاتی را باید در طراحی و برنامه نویسی مجدد سایت مان توجه کنیم؟

تصور بسیاری از مدیران و مسئولین از طراحی مجدد سایت، نوسازی ظاهر و گرافیک سایت و تغییر دکوراسیون و چینش بخش‌های آن است. افرادی که هم که مدیریت محتوایی مطالب سایت را بر عهده دارند، به فکر امکانات بیشتری هستند که کار را برای آنها راحت‌تر کند. اما واقعیت این است که حفظ کاربران سابق و رضایت کاربران در دست‌یابی به مطالب موردنظرشان ارزشی دوچندان دارد.

1. طراحی واکنش‌گرا

در حال حاضر کاربران با گستره وسیعی از وسایل الکترونیکی مانند موبایل و تبلت و لپتاپ در اندازه‌های مختلف و همچنین مرورگرهای مختلف به سایت‌های اینترنت سر می‌زنند. طبعا درنظر گرفتن تمام آنها کاری سخت، زمان‌بر و در نتیجه هزینه بالایی خواهد داشت. اما می‌توان با کمی هزینه، سایت را طوری طراحی کرد که اکثر کاربران (بالای 95 درصد) در دیدن آن مشکلی نداشته باشند.
طراحی واکنشی (Responsive) که در لینک فوق توضیح داده شده، یکی از کارهای ساده در این زمینه است. استفاده از fallback مربوط به تکنولوژی‌هایی که فقط در یک یا چند مرورگر نوین قابل اجرا هستند نیز یکی از این کارهاست.

2. حفظ کاربران فید (RSS)

علاقمندان بسیاری از سایت‌های پرآپدیت، از خوراک (feed) برای پیگیری وضعیت آپدیت سایت استفاده می‌کنند. لذا در صورت برنامه نویسی مجدد سایت باید به این نکته توجه شود که لینک مربوط به فیدها تغییر نکند یا به آدرس جدید ریدایرکت شود.
البته کسانی که از فیدبرنر برای سرو کردن فیدشان استفاده می‌کنند، لازم نیست نگران این موضوع باشند :)

3. حفظ نحوه آدرس‌دهی لینک‌های قدیمی یا ریدایرکت آنها به آدرس جدید

این نکته بسیار مهم است اما تقریبا هیچ‌وقت رعایت نمی‌شود. دقیقا به همان دلیلی که در شروع مطلب گفتم. (چون برای مدیران مهم نیست و لذا حاضر نیستند برای آن هزینه کنند)

البته بسیاری از اوقات به دلیل برنامه‌نویسی مجدد، ساختار آدرس‌دهی صفحات سایت به هم می‌خورد اما با کمی تأمل می‌توان آدرس‌های قدیمی را هندل کرد تا اگر کاربر با آن آدرس وارد سایت شده بود، به آدرس جدید ریدایرکت شود. کاری که در برنامه نویسی جدید سایت جدید آیت‌الله سیستانی انجام دادم.

دلیل این مطلب نیز روشن است. در صفحات بسیاری ممکن است به سایت شما لینک داده شده باشد و همه کسانی که با کلیک روی آن لینک‌ها به سایت شما می‌آیند، یک سرمایه ارزشمند برای سایت شما بوده که در صورت شکسته و خراب بودن آن لینک، به سادگی از دست می‌روند.
همچنین بسیاری از اوقات کاربران، آدرس مطالب شما را در bookmark/favorite خود ذخیره می‌کنند و به آن مراجعه می‌کند که در صورت شکسته‌شدن لینک‌ها موجب سَرخوردگی آنان و ترک سایت می‌شود.

4. جستجوی دقیق

به نظر من برای یک سایت پرمحتوا، داشتن جستجوی دقیق از ضروریات است و اغراق نیست اگر بگویم در حد زمان برنامه‌نویسی سایت زمان و هزینه نیاز دارد. کسانی امکان پرداخت این هزینه را ندارند، می‌توانند از موتور جستجوی گوگل استفاده کنند که قطعا بهتر از موتور جستجوی ضعیفی است که در اغلب سایت‌ها تعبیه می‌شود.

این امر در خصوص سایت‌هایی که پذیرای پرسش بینندگان نیز هستند، اهمیت دوچندانی دارد چرا که بسیاری از اوقات خواننده با جستجوگر دقیق می‌تواند پاسخ سوالش را دریابد و سوال تکراری نفرستد.

 

 

نکات بالا برخی نکاتی بود که متاسفانه شاهد عدم رعایت آن در بازطراحی بسیاری از سایت‌ها (خصوصا سایت‌های مشهور یا خبری بزرگ) بوده‌ام. نکات دیگری نیز وجود دارد که شاید در آینده نوشته شود.

Text Here
یادداشت‌های مرتبط
  1. همه آن چیزهایی که لازم است درباره ی فید بدانید

مدیریت

نام وسیله

اعتبار ورود

نام کاربری

رمز عبور

رمز یکبارمصرف

... لیست تمام یادداشت‌ها

تبلیغات

ربات‌های تلگرامی:
مجموعه ربات‌های تلگرامی ما برای ساده‌تر کردن کار با تلگرام و مدیریت کانال
دامنه‌های فروشی:
دامنه‌های زیر مربوط به ما یا مشتریان ماست که قابل فروش هستند. در صورت تمایل به خرید یکی از آنها، مبلغ پیشنهادی را از طریق فرم ارتباطی برای ما ارسال نمایید.

دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف مذهبی داشته باشد:
دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف تخصصی داشته باشد:
دامنه‌هایی که می‌تواند مصرف شخصی/عمومی داشته باشد: